Śmigus-dyngus

Śmigus-dyngus, który nazywany jest również jako lany podziałek, Poniedziałek wielkanocny, poniedziałek polewany albo oblewany, gwarowo jako oblaniec, jest tradycją, pierwotnie słowiańską, a wtórnie powiązaną z Poniedziałkiem wielkanocnym. W ten dzień zobaczymy wiele dzieci, które biegają po dworze i oblewają się wodą. Jest to dla nich niezwykle radosne. Przynosi im mnóstwo zabawy i uciechy. Również osoby dorosłe w tym dniu nie odbiegają od zwyczaju i polewają się wodą albo psikają perfumami.

Śmingus dyndus dawniej symbolizował wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a potem również i z grzechu. A co w ogóle oznacza ta nazwa i skąd się wywodzi? Termin dyngus pochodzi od niemieckiego słowa dingen, co dosłownie oznacza ”wykupywać się”. Z kolei dyngus po słowiańsku zwany był jako włóczebny. Nazwa ta pochodzi od wiosennej tradycji składania wzajemnych wizyt u znajomych i rodziny złączonych ze tradycyjnym poczęstunkiem, jak również i podarunkiem, zakupieniem się w żywność na drogę. Do wizyt tych dołączone były śpiewy o charakterze ludowym i religijnym. Przesądem było także to, że Ci włóczebnicy mieli przynosić szczęście. Gdy nie zostali odpowiednio za tę usługę wynagrodzeni smakołykami i jajkami, robili gospodarzom różne nieprzyjemne psikusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>